
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 1.6 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 900 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| Depth | 800 µm |
| Thickness | 939.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 2.012816 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 13433
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.02941 | $0.29410 |
| 50 | $0.02747 | $1.37350 |
| 100 | $0.02565 | $2.56500 |
| 500 | $0.01941 | $9.70500 |
| 1000 | $0.01813 | $18.13000 |
| 3000 | $0.01487 | $44.61000 |
| 5000 | $0.01219 | $60.95000 |
| 10000 | $0.01000 | $100.00000 |
